mid (21K)
beagle (75K)
santo (19K)
sky (28K)
rin (13K)
kiara (39K)
blog

SZKOLENIE PSÓW

TERAPIA BEHAWIORALNA

DOMOWY HOTEL

SPACERY

PETSISTER - MONIKA GAJDA / ul.SKAWIŃSKA 2 / MOGILANY / tel. 668 494 064 / MONIKAGAJDA@VP.PL

W świat psów wprowadził mnie mój pierwszy czworołapy domownik - owczarek niemiecki Briks. Razem ukończyliśmy szkolenia PT1, PO1, PO2, PO3. Po wielu latach obcowania z psami i poznawania ich psychiki postanowiłam związać z nimi swoje życie nie tylko na gruncie prywatnym ale i zawodowym.

Przez dwa lata pracowałam w krakowskim Schronisku dla Zwierząt jako pielęgniarz dyżurny, zajmowałam się przyjmowaniem nowych zwierząt i adopcjami. Uczestniczyłam w programie szkolenia psów schroniskowych. Ukończyłam kurs trenera Alteri. Pracując w COAPE Polska uczestniczyłam w organizowanych przez tą instytucję szkoleniach i seminariach (m.in. w zajęciach kursu dla behawiorystów zwierzęcych), prowadziłam również wykłady na kursie dla opiekunów zwierząt. Od kilku lat pracuję jako petsitter (posiadam certyfikat ukończenia kursu dla opiekunów zwierząt), zajmuję się również doradztwem w problemach z zachowaniem psów oraz szkoleniem indywidualnym psów.

W szkoleniu ani w zalecanych programach terapii problemów z zachowaniem psów NIE używam metod awersyjnych powodujących strach lub ból zwierzęcia (np. kolczatki, łańcuszki zaciskowe, obroże elektryczne, inne sposoby karania fizycznego). Nie oznacza to, że jestem zwolenniczką bezstresowego szkolenia lub wychowania psów, wprost przeciwnie. Wiele problemów z zachowaniem psów wynika z ich nieumiejętności radzenia sobie ze stresem, nie zmienimy tego unikając wszelkich stresujących dla psa sytuacji. Z moim pierwszym psem z braku doświadczenia i wiedzy uczęszczałam na szkolenie "tradycyjne" gdzie stosowano metody awersyjne, znam więc ich skuteczność, wady i zalety. Jednak przy aktualnym poziomie wiedzy i doświadczenia uważam, że stosowanie takich metod przynosi znacznie więcej szkód niż pożytku a efekty bardziej nowoczesnego szkolenia są lepsze, długotrwałe i bezpieczne zarówno dla właściciela jak i psa.

Obecnie jestem właścicielką kilku psów adoptowanych ze schroniska, każdy z nich pokazał mi czym jest życie i radzenie sobie z problemowymi zachowaniami własnego psa, (lęk separacyjny, agresja w stosunku do ludzi i innych psów, nadpobudliwość, agresja smyczowa i jeszcze pewnie kilka innych). Dzięki temu potrafię nie tylko cytować teksty z naukowych podręczników ale też mogę wczuć się w sytuację właściciela psa sprawiającego problemy i polecić praktyczne rozwiązania dostosowane do jego możliwości. Zaden teoretyczny kurs nie dał mi tyle co możliwość obserwowania ogromnej ilości psów w schronisku dla zwierząt, konieczność wchodzenia z nimi w interakcję pomimo trudnych i bardzo stresujących dla nich warunków oraz życie codzienne z własnymi początkowo bardzo problemowymi psami. Pod moim dachem mieszka zawsze kilka psów w różnym wieku, różnej płci, różnych charakterów. Bezproblemowo dogadują się ze sobą, jednak to również wymagało trochę pracy, chętnie dzielę się swoimi doświadczeniami z ludźmi mającymi problemy z dołączeniem nowego psa do zadomowionego już czworonoga.

Wciąż poszerzam swoją wiedzę, nie twierdzę że wiem wszystko czego mogłam się nauczyć. Pokora i otwartość to cechy, których często brakuje specjalistom w wielu dziedzinach... Staram się je u siebie pielęgnować :)


Strona petsister.pl na facebooku.

Mój blog gdzie poruszam psie tematy.

Porady mojego autorstwa dotyczące zwierząt domowych.